14 Şubat 2011 Pazartesi

Kızıl hastalığı

Evvvet, internetten yaptigimiz arastırmalara gore Ada kız Kızıl. Damakta kırmızı döküntü, benim göremediğim ama Cem in gördüğü vücutta kırmızı lekeler. Dil de pasli beyaz. Pazar günü bogaz kültüründe üreme negatifti ama kimbilir belki dr. kültür alamadı. Ada pek bi ağlamıştı.

İstah az. Akşam kıza bide sando. yaptım. Allahtan öglende çorba vermiştim. Muhallebesini bile boğazımı acıtıyor diye yemedi kuzu. Insanın bazen basireti bağlanıyor işte.

Enerjisi yerinde aktivitelerimizi yaptık bugün. 2011 bize iyi gelmedi vesselam. Daha toparlayamadık. Biri bitiyor, biri başlıyor.

Cuma günü kustu gece. Cumartesi ateş 39 ve Pazar boğazda benekler,Pazartesi damak ve ve vücutta döküntüler.

Yarın dr yolları gözüktü bize.

Haydi bize kolay gele.

Buyrun Bilgi; Kaynak Dr. Nilüfer Toprakçı

Kızıl, çocuklarda görülen ateşli ve döküntülü bir hastalıktır. Anjine yol açan streptokok adlı bakterinin bazı türlerinin ürettiği bir toksin, hassas kişilerde kızıl döküntüsüne yol açar. Diğer çocukluk çağı döküntülerinden en önemli farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir.

Kızıl Hastalığın başlangıcında boğaz ağrısı ve ateş vardır. Çocuk kendini oldukça kötü hissetmekte, başağrısı, karın ağrısı, bulantıdan şikayet etmektedir. Mikrop, boğaza alındıktan 2 gün sonra döküntü görülür. Döküntü yüz ve enseden başlayıp vücuda yayılır. Kasık ve koltuk altında daha yoğun olabilir. Hafif ciltten kabarık, kaşıntılı bir döküntüdür, dokununca zımpara kağıdı hissi verir. Bu sırada, hastanın dili de beyaz veya kırmızı çileğe benzer bir görünüm alabilir.

Kesin tanı, boğazdan alınacak kültürde streptokok bakterisinin gösterilmesiyle konur.

Streptokok anjini geçiren biriyle yakın temas, aynı bardak, çatal-kaşığı kullanmakla mikrop bulaşır. Temastan sonra kuluçka dönemi 2-5 gündür. Ancak, kişinin hassasiyetine bağlı olarak aynı mikrobu alan başka biri, cilt döküntüsü olmadan sadece anjin geçirebilir. Hasta kişi, tedavi başlandıktan 24 saat sonra artık bulaşıcı değildir.

İlaç Kızılda, en önemli nokta doktorun önerdiği antibiyotik tedavisini uygun şekilde kullanmak, önerilenden önce kesmemektir. Doktorunuz, eğer iğne değil de ağızdan tedaviyi tercih ederse, antibiyotik şurubu 10 gün vermeniz gerekecektir. Bu, boğazdan mikrobun tam olarak silinebilmesi ve romatizmal ateş gibi komplikasyonları önlemek için gereklidir. Çocuğun boğazı acıyacağı için kolay yutabileceği sıvı, yumuşak kıvamlı gıdalar vermek, ılık tuzlu suyla gargara yaptırmak rahatlatıcı olacaktır. Ateş için doktorunuzun önereceği ateş düşürücüyü birkaç gün kullanmanız gerekebilir. Günümüzde kızıl artık korkunç bir hastalık değildir, ancak tedavi edilmesi gereken bir döküntülü hastalık olduğu da unutulmamalıdır.


Sıtkı sıyrılmış anne Çiğdem

8 yorum:

Belgin dedi ki...

Arkadaşım Ada'ya acil şifalar diliyorum. Nereden çıktı şimdi bu hastalık. Bu sene kurtulamadık hastalıklardan. Sen kendinede iyi bak lütfen.
Öpüyorum, Sevgiler

mine dedi ki...

canım benim acil şifalar diliyorum
nasıl da için gidiyordur ...

asli@b dedi ki...

Geçmiş olsun Çiğdem'cim... Ada kız bir an önce iyileşir inşallah. Hastalıklar dolanıp duruyor, bir kar yağsa derdimize derman olur muydu, bütün mikropları kırar mıydı acaba?

Elifim uyurken dedi ki...

çok geçmiş olsun Çiğdemcim. Ağaçlar kesiliyor doğa katlediliyor sonra mevsimler değişiyor. Hastalıklarda onlarla beraber çoğalıyor :-(
inan bu sene pekçoğumuz için iyi başlamadı. allah daha kötüsünü vermesin. Tez zamanda iyileşin inşallah..

gülay dedi ki...

Ah çokk geçmiş olsun Çiğdem'ciğim.Demek kızıl atlatıyor Ada'cık....en kısa zamanda eski sağlığına kavuşması ümidiyle öperim o hasta kuzuyu

Oglak Kizlari dedi ki...

Belgin im,

Kendime iyi bakmaya çalışıyorum. Ada kız a da ama yardımı olmuyor. Neyse Allaha sukur, daha beterinden saklasın. Bu arada bir onceki yazıda sebzeli pilavı kaçırmadın değilmi??

Teşekkür ederim.
Sevgiler
Dr. güzeli anne Çiğdem

Mine cim,

sağol, varol.
Gitmezmi, hastalık olacak elbet ama bir ara verseydi yaw.

Fed up mummy Çiğdem

Aslı,

Sağol.
Küçük Ada nasıl.
Yeni resim isteriz.
Herkes onu söylüyor. Bir kar yağsa. Dr a giderken bu sabah öyle soğuktuki hava, umarım yağar.

Kar yağmasını dört gözle bekleyen anne Çiğdem

Ozlem,

Teşekkür ederim. Elif ten uzak olsun. Hatta tüm çocuklardan ama mümkün diil değilmi.

Hele iklimler ve doğa bizim sayemizde değişirken. Çok haklısın. Seninle aynı fikirdeyim.

Canı gönülden amin diyen anne Çiğdem

Gülay cım,

Sağol,varol
Kızıl değilmiş!! detay için bugünkü yazımı bekleyiniz.

Şaşkın anne Çiğdem

elif ada dedi ki...

Çok çok geçmiş olsun. Duymuştum bu hastalığı, ama nereden çıktı ki şimdi? Tez iyileşsin adaşımız.

Oglak Kizlari dedi ki...

Elif cim,

Kızıl değilmiş. Beta bilmemkim virüsüymüş. salgınmış !! kaçyüzbin salgın var anlamadımki. Kızım ağzım acıyor diyip duruyor.

Uzaklara gitsin uzaklara.

Adaşa selam yola devam.

Antibiyotik alacak Ada nın annesi Çiğdem