9 Mart 2016 Çarşamba

Mayıs Papatyası _ Alman Papatyası

Merhaba,

Mayıs papatyası yada Alman papatyası. Herkesin bildiği. Ileride hain planlarım var o yuzden zeytinyagına bastım.

Topladıgım Portakal tarlası da ayrı guzeldi.


Boyle bir tarla papatyaya kim dayanabilir soyleyin bana.


baksanız, sevinç kaynagı.Kavanoza dolmaya baslarlar.


Yaz portakalı bunlar, tatları daha ekşi.
çiçekleri açmaya başlayınca başdondurucu bir koku yayıyorlar ki sormayın.


Tabi ki Poyraz benimleydi :-)Bahcede ki yerini aldı. Haydi şifa ola.
Kurutmak üzerede bir kısım toplayacagım.

Biraz da bilgi; Internetten alınmıstır, guvenilir mi bilinmez.Kaynak; saglıkvakti.com

Mavi Papatya, Mayıs papatyası, Camomèle, Camomilla, Camomille, Camomille Allemande, Camomille Sauvage, Camomille Tronquée, Camomille Vraie, Papatya, Kamomilla Recutita, Echte Kamille, Feldkamille, Fleur de papatya, Macarca Papatya, Kamillen, Kleine Kamille, Manzanilla, Manzanilla Alemana, Matricaire Matricaire Camomille, Matricaria chamomilla, Matricaria Recutita, Matricariae Flos, oeil du Soleil, Gerçek

Alman papatya ağız yolu ile çalkalanması kanser olan bazı insanların radyasyon tedavisi veya kemoterapi sonucu yan etkisi olarak “mukozit” olarak adlandırılan bir durum için yararlı olabileceğine dair bazı bilimsel kanıtlar vardır.
Alman papatyası mide ağrısı, uykusuzluk, cilt hastalıkları, burun tıkanıklığı, gaz, ishal, adet krampları gibi şartlara dair kullanmanın etkili olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. 

Her şifalı bitki gibi Alman papatyasının da çeşitli şifa yönleri vardır. Uzmanlık alanı olarak yukarıda da değinildiği gibi kanser tedavisi yani kemoterapi yada radyasyon tedavisinde ağız astarı şişmesi ve bozulmasına (mukotit) karşı etkili olmasıdır. İlaveten dispepsi yani mide bulantısına karşı da kullanılabilir. Bunlara ek olarak yeterli kanıt olmasa da Bağırsak gazı, burun şişlik (iltihabı), saman nezlesi, ishal, huzursuzluk, uykusuzluk, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), fibromiyalji, mide ve bağırsak bozuklukları, adet kramplarında da faydalı olduğunu belirlenmiştir.

Alman papatyası, kısa bir süre için ağız yoluyla alındığında güvenlidir. Alman papatya uzun vadede güvenli olup olmadığı bilinmemektedir. Alman papatya bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ragweed olarak aynı bitki ailesinden, kadife çiçeği, papatya ve diğer ilgili otlar.
Topikal olarak uygulandığında, Alman papatya alerjik deri reaksiyonlarına neden olabilir. Gözlere yakın uygulandığında, Alman papatya göz tahrişine neden olabilir. Aşağıdaki durumlar sizde söz konusu ise kullanmayın;
  • Hamile veya emziren
  • Ragweed veya ilgili bitkiler alerjik
  • Hormona duyarlı meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis ya da miyom gibi bir durum
  • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa
Alman papatyası, ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçlar ile kombine edildiğinde aşırı sedasyona neden olabilir. 

Kaynak; alternatiftedavisifalibitkiler.com

Cilt Sorunları için Alman papatyası dünyada bilinen bir bitkisel çözümdür ve sıkça kullanılır. Cilt sorunları yanında özellikle sindirim bozukluklarını tedavi etmek için mükemmel bir şifalı bitkidir.  

Alman papatyası gerginlik, sinirlilik ve cilt problemlerini tedavi etmek için harici olarak kullanılır. Papatya Çiçeği anti-inflamatuar, antiseptik, spazm çözücü, gaz giderici, terletici, yorgunluk ve ağrı giderici olarak kullanılır. Küçük çocuklar için yatıştırıcıdır.

Ayrıca, irritabl barsak sendromu, Crohn hastalığı, peptik ülser tedavisinde kullanılır. Büyük dozlarda alınırsa kusturucu etki yapar. Çiçekler aynı zamanda yaraları tedavi etmek için harici olarak kullanılır, güneş yanığı, yanık, hemoroit, mastitis ve bacak ülserleri için iyeliştirici etkileri vardır.

Çiçekler proazulenes dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar içerir. Bu proazulenes uçucu yağının Kamazulen içerdiği bilinir, Kamazulen anti-alerjik astım ve saman nezlesi tedavisinde son derece yararlıdır, bu uçucu yağ buhar damıtma yöntemiyle elde edilir. Çiçekler, bir anti-alerjik madde olarak kozmetik sanayinde kullanılır.

Alman Sağlık Komisyonu, hazırladığı bitkisel ilaç kılavuzunda, ateş ve soğuk algınlığı, deri iltihapları, ağız ve yutak, enfeksiyona eğilim, iltihabı hastalıklar, öksürük ve bronşit tedavisinde Alman papatyasının etkili olduğunu belirterek kullanılması için onay vermiştir.

Alman papatyasının Diğer Kullanım Alanları
Boya, Essential, Saç Bakımı, Sinek Kovucu.
Çiçekleri saçlar için, bir saç şampuanı olarak kullanılmaktadır Ayrıca tonik olarak cilt sorunları için kullanılır. Alman Papatyası böcek kovucu. papatya yağı parfümeride kullanılır. Altın renkli boyalar Papatyanın Sarı çiçeklerinden elde edilir.

Papatya Yağı Hazırlanışı: Kurutulmuş papatya, cam kavanoza konulur ve üzerine zeytinyağı eklenir, kavanozun ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Bir ay boyunca güneş gören bir yerde bekletilir. Tülbent yardımıyla bu karışım süzülür.
Elde edilen bu papatya yağı; Akne tedavisi, cilt sorunları, saç bakımı, Güneş yanıkları, yanıklar, Bademcik ve diş iltihaplarında gargara yapılarak (Bir bardak suya 10 Damla papatya yağı) kullanılır.

Papatya Çayı Tonik hazırlanışı
Bir miktar papatya cam kavanoz içerisine konulur ve üzerine kaynar su dökülür ve soğumaya bırakılır ve süzülür, elde edilen bu sıvı sabah ve akşam sorunlu cilt üzerine sürülür, gözdeki kızarıklıklar, şişlikler için kompress yapılır. Ayrıca bu sıvı saç ce cilt bakımı için banyo sırasında durulama suyuna bir miktar karıştırılarak saç ve beden yıkanır.

Papatya Çayı Hazırlanışı:
Bir fincan içerisine 3 adet papatya kurusu konur ve üzerine sıcak su dökülür 5 dakika demlenen papatya süt karıştırılarak içilir, bu papatya çayı, mide ağrısı bağırsak gazları, ülserve sakinleştirici olarak kullanılır. Aşırıya kaçmamalıdır.

Papatya, Yabani Papatya. 


Kalın saglıcakla

4 yorum:

tülin dedi ki...

Büyülü bir kokusu var bu kır papatyalarının.

tülin dedi ki...

Blogda bir etkinlik başlattık.
Daha çok kalbe dokunabilmek adına duyurumuzu paylaşır mısın Güzel Anne?
Sevgiler

Admin Yazar dedi ki...

Resimde gördüğüm gerçek alman papatyası .. Geçen gün bir profesör alman papatyası sarı kısmı bıçakla kesilince içi boş olanlar alman papatyası dedi ilçedeki tüm aktarları dolaştım hepsi diğer sokaklarda alelade bulunan papatya satıyorlar ve hiçbir faydası yok.. Rica etsem kargo ile resimde gördüğüm sarı kısmı yüksek görünen papatyadan gönderirseniz ücreti ne ise öderim.. Adım Turan Ergün bana Facebook haber verebilirsiniz

Oglak Kizlari dedi ki...

Merhaba Turan bey,

Elimde sadece yağı mevcut. Papatyalar ancak Mart Nisan da olur.

www.crocusnaturals.com
İnstagram da ckcigdem
Ve whats up 0532 295 11 59

Saygılarımla