30 Kasım 2015 Pazartesi

Ev yapimi kantaron yagi - St. johns Wort

Merhaba,

Haziran in 6 si, sabah, taze topladigim kantaronlari, Saltuksoy un guzelim zeytinsutune ay daha az zeytinyagi koysam diyerek kavanozun agzini kapatmistim. Ah akilsiz kafam, simdiki aklim olsa, uc kavanoz daha yapardim.

Bugun bir siparis icin actim, satmak hic aklimda yokken. Aman Tanrim, oldum de cennete mi geldim. Tanrim gucenmesin. O nasil bir koku, nasil bir his, rahatlama, cennete dusmusluk hissi. Hep koklama istegi. Elime, sifama saglik.

Gonderdigim bayana da sifa, ilac olsun.

Aslinda Kantaron yagini, icine, isirgan, mersin vs... Koydugum ve artrit romatizma hastalarinin sizini alan bir yag icin yapiyorum iki yildir. Annem ve teyzemd bu sikayet var, onlar icin basladi ve gerisi geldi. Teyzem, artrit icin yaptigim yagi aksam surup yatiyormus, sabah yuruyusten sonra artik dizlerim sizlamiyor demisti. Annem zaten pek inanmaz, sanirim denemedi bile. Burada bir hanim var, ona o kadar iyi glmiski ilaclarini birakmis, amman diyim, bu hastalik oyle bir meret ki, aman diyim sakin ilaclarinizi birakmayiniz. Alternatif yaglar, homeopati bence hep destek urunler, sikayetlerinizi azaltan urunler. Bence heriki tedavide beraber gitmeli. Ve fakat, kantoron o kadar hoski sanirim yani hayir satmamaliyim. Artrit icin sira listesi var yahu.

Sisedeki etiketi de o an aklima estigi gibi kestim, hos olmus degil mi. Son bir sise bilegi agriyan Asli ma kiyamadigim icin sonra artrit icin saklamaliyim. Ay bir de ayurveda dan Emel e sozum vardi, hayir..hayir...

Fakat seneye en az 4 kavanoz yapmayan, CrocuS kremi kullanamasin.

Keske buraya koku ve doku duyularinida ekleyip sizinle paylasabilsem.

■Antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önler
■İltihap önleyici özelliği ile yarada herhangi bir iltihap oluşmasını engeller
■Damar büzücü etkisi ie kanamayı kısa sürede durdurur
■Hücre yenileyici özelliği ile yaranın çabuk kapanmasını sağlar
■Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları giderir.
■Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı kullanılabilir. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller.
■Güneş yanıkları için kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedebilirsiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.
■Trafik kazaları sonucunda meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü özelliği nedeniyle iç kanamaların durmasına yardımcıdır.
■Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülerek masaj yapılır.
■Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, cilt bakım yağı olarak faydalanabilirsiniz.
■Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir.
■Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır.
■Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır.
■Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç ya da kekik yağı (veya her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrılı bölgeye bu yağ ile masaj yapılır. Kısa süre içinde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.
■Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.
■Dahilen kullanımda iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.
■Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.
■Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar da kantaron yağından yararlanabilir
■Uyarı: dahilen kullanımlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir
■Kantaron yağı 2-3 sene boyunca tazeliğini ve etki gücünü muhafaza eder.
Kaynak neyeiyigelir.com


Kafayi yemis anne Cigdem
Not umarim fotograflar duzgundur de Recep beyi kizdirmam.


Hiç yorum yok: