10 Nisan 2013 Çarşamba

Dalış sevdası


Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır dalmıyorum. Çok özledim. Ha bu arada her denize girişimde en az bir saat şnorkel yaparım o ayrı amma ..

Bakalım kısmetse başlayacağım önümüzde ki Yaz. Hatta kendi ekipmanımı alıp, sadece 6-7 metrelerde dolaşacağımdır. Genel isteğin aksine çok derine dalmak bana pek keyif vermiyor. Şurada Orfoz var, 22 de Müren var derlerse o ayrı tabi.

Geçen blog ları gezerken bir beyin blog una rastladım, paylaşayım istedim bu güzel yazıyı.
Yeni çıkacak olan Google gözlüğü gibi.Geleceğin Dalış Donanımı “Sualtındaki Duyular”


Yazı: http://www.datensklaven.de/?p=3380
Çeviri: Serkan Öznur

“Sualtındaki Duyular” Dalgıcın Rahatça Solumasını Ve Hareket Etmesini Sağlıyor

Günümüzde kullanılan dalış sisteminin sınırlarını geliştiren tasarımcı Adam Wendel gelecek için uygun olan, “Sualtındaki Duyular” isminde dalgıcın gördüğü, duyduğu, sualtında nefes aldığı, bulunduğu çevrenin bir parçası olmasına izin veren bir cihaz fikri ortaya çıkardı. “Sualtındaki Duyular” dalışın ve keşfetmenin geleceği. Dalgıca denizin karanlık derinliklerini görmesine olanak sağlayan bir LED fener bulunduran maske kısmı panoramik çevre görüşü sağlayan genişçe bir OLED ekrana da sahip. İçine OLED ekran yerleştirilmiş başlık sanki karada herhangi bir soluma cihazı olmaksızın nefes alıyormuş gibi açığa çıkan oksijenin başlık içerisinde serbestçe akışını sağlar.
Etkileşimli OLED ekran sualtı GPS haritalarına erişim sağlarken, bununla dalgıca etkin bir şekilde deniz tabiatında yön bulmasına imkân sağlar. Ayrıca OLED ekran dalgıca o anda gördüğü tüm balık türlerini, mercan ve diğer deniz canlılarını tanımlayabilen yazılım sunar. Sualtındaki Duyular ile sualtı dünyasını deneyimlemek tamamen interaktif. Üstelik, OLED ekranı oksijenin zehirleyiciliğini, azot seviyesini ve dalgıcı bilgilendirilmiş ve güvende tutmak için vücut sıcaklığını bile görüntüler.
Haptik camdan yapılan cihaz, geleceğin çekirdek teknolojisine öncülük eder. Mikroskobik büyüklükteki gözeneklere sahip optik olarak saydam bir cam, su moleküllerini dışarıda tutarken, ses dalgalarının girmesine izin verir. Ses, suda havadakinden 6 kat daha hızlı iletilir, ancak sesin nereden geldiğini kestirmek hemen hemen imkânsızdır. Haptik cam ses dalgasının yönünü kestirir, sonrasında kaynağı ve yönü OLED ekranda görüntüler.
Su sızıntısı başlığı cilde sıkıca oturtan silikon etek kısmının kullanımı ile ortadan kaldırılmıştır. Silikonun esnekliği dalgıca rahat hareketlerle keşfetmesine imkân tanır. Turuncu yan paneller açığa çıkan oksijenin dolaşımını destekler. Başlığın arka kısmı tuzlu sudan oksijen elde eden elektroliz reaktörü içerir. Solunabilir oksijen, yenilikçi bir sualtı soluma deneyimi yaratarak başlığın içerisinde dolaştırılır.
Sualtındaki Duyular, elektroliz reaksiyonunu başlatan deniz suyundan oksijeni ayrıştırmak için santrifüj mekanizması kullanan bir batarya ile çalışır. Tuzlu su hidrojen gazıyla reaksiyona girdiği alt rezervuara çekilir. Tuzlu su, sonrasında solunabilir oksijen açığa çıkaran pozitif ve negatif anot/katot ile yüklenir. İçerdeki iki cihaz oksijenin dalgıcın ağız ve burnuna dolaşımına yardımcı olur.
Dalgıç oksijeni solur ve karbondioksit verir, ki bu başlığı terk eder. Batarya ve depolanan hidrojen dalgıcı 8 saate kadar sualtında tutabilir. Sualtındaki Duyular OLED ekran ile bütünleşerek derin sularının panoramik görüntüsünü sunmanın yanında bir insanın sualtında nasıl soluyabileceğini tamamıyla değiştirmiştir.

Bu ekipmanlar bana yetişir umarım, olmadı Ada kız a:-)
Teşekkürler Serkan Öznur


Kalın sağlıcakla
Sportif anne

3 yorum:

mine.tozanlioglu@yahoo.com.tr dedi ki...

ya ben hiç dalmadım yani derinlere yoksa hepimiz 1-2 metreye dalıveriyoruz ne bileyim belki bu sayede ben de dalabilirim

Oglak Kizlari dedi ki...

Aaa Mine yorum yapmasan anlamayacağım, bu yarınki yazı olacaktı yaw.

Hay Allah iyiliğimi versin anne.

Serkan Öznur dedi ki...

Rica ederim :) Kullandığımız dalış ekipmanları yarım yüzyıldır hemen hemen aynı. Bu yeni ekipmanın bildiğim kadarıyla prototipi bile yok, ki olursa seri üretimine yıllar var gibi, Ada Kız'a yetişir umarım :) Dalışa dönmek için bu yeni kurgusal cihazı beklemek kendinize haksızlık olur,
Dalın Sağlıcakla,
Serkan Öznur