15 Kasım 2011 Salı

Beyoglu, Galata ve ahalisi gezisi.


Günaydın,

Bu resimler yüklenene kadar aklım çıktı. Oyle çok ki, bir terslik olacak diye korktum. Neyse atlattık. Buyrun resimlere efem. Biz bayramdan sonraki Cuma günü Beyoğlu gezisi yaptık. Aslında amacımız Ada kızı da almaktı ama yağmur yağınca vazgeçtik. Iyiki vazgeçtik, zaman zaman biz bile önümüzü göremedik. Hatta Beyoğlu çukulatalarından yerken, büyük bir alışveriş merkezinin önüne bile sığındık. Demirören di galiba ismi alışveriş merkezinin. Beyoğlu çukulataları tadını  bozmuş, profiterol-Inci bozmuş. Naçizane benim fikrim tabi. Cem profiterol le bir derdim yok dedi çünkü.

Bu gezinin Ada ya bütüngün bakarak sponsoru olan Zekiye anneye sonsuz teşekkürlerimiz borç biliriz efem. Bide bize diyorki, güle güle biz büyükannemle oynayacağız. Bunları söylerken de zıplıyor. Çok yaşa büyükanne. Sigarayı bırak büyükanne. 

Üstteki resim; bayram boyunca yediğimiz hamsi efem. Biz bu sene hamsi ye bayılıyoruz. Ben ayıklamayıda artık gayet güzel beceriyorum. Cem diyoki; kızartmanın tadını aldık, öyle mi acaba.
Çünkü bizde daha önce hep büyük balık ve fırında pişirilirdi. Gerçi çocukluğumda çoook küçük balık yemişliğim vardır, özellikle istavrit. Biz bir sandala doluşur Çatalçeşmeden açılırdık ve sandalın yan kısımları, altı bile dolu istavrit avlayarak dönerdik. Hatta ben yorulur ve oltayı bırakırdım ona da izmarit baliğı gelirdi. Dipte yaşayan bir tür ve eminim adı bu değildi. :-) Bak şimdi ne anlatıyordum nerelere geldik.

Yukarıda ki Cem in tabağı, soğan ve artık tadı ve zamanı geçen domates dışında herşey çok leziz ve hesaplıydı.Bunlar ise ikimize ait ikizler. Ohhh sefamız olsun. Nazar değmesin. Soğuğa rağmen dışarıda oturduk ama lokantanın terası ve içeriside bayağı güzeldi. Tuvaletler tertemizdi. 10 puan.


Bu meze tabakları. Biz yemedik ama çok leziz gözüküyorlardı.


Meze tabağının bir yanında ve dolayısıyla bizim yanımızda zavallı balıklar. Lokantanın ismi Özgün. Balık çarşısının Cumhuriyet meyhanesine doğru çıkışında yer alıyor.


Çiçek pasajının önünden geçerken aaa bir de ne görelim adamımız, Aydın Boysan rakı içiyor yahu. Dururmuyum, utanmam, çekerim resimlerini. Adam 90 küsur yaşında maşallah. Darısı bizim başımıza kızmızla birlikte inşallah. Yanında ki beyi de tanıyoruz ama ismini hatırlayamadım şimdi. Sağda ki telefonda ki adamda yakınlarına oolum Aydın bey burada diyor herhal. :-)

Irish pub ın binasına bayıldık ama yanında ki bu iğrenç Jolly Joker hiçmi etkilenmemiş bu güzellikten ve böyle korkunç bir tabela filan yapmış. Binanın güzelliğini kapatmış üstelik yanında ki harika binayada zarar vermiş bence. Cem Teoman ın yeri burası, ne beklenir ondan dedi. Aslında ben severim Teoman ın şarkılarını. Nedense pek kimse sevmez. Annem bile müziğini duymaya bile dayanamıyor!!


Avrupa pasajında gördüğümüz harika abajurlar. Herhalde sonunda edineceğiz bu şahane cam objelerden. Nerede ucuz olur acaba. Acaip dekoratifler. 


Yasemiiin kulakların çınlasın. Taşınan halaya selam yola devam.
Bir iki pastahanenin vitrininde gördük bu harika pastalardan. Kızımızı yad ettik. Ada ya fotoğrafı gösterince aaaa twitty dedi. Oysaki ben uğur böceklerini sever diye düşünmüştüm. Kızım, canım benim.

Annneee ben guguklu saat istiyorum. Tamam alalım kızım. Tamam anne peki ben uyurken ne yapacağız. Sustururuz kızım. Nasıl :-)


Gramafon adlı kafenin yerine gelen sefil Simit Sarayı. Tamam simit severim ama o köşenin bütün havası Gramafon a sahip olmaktı. Ruh kalmamış.Zabıta aracı elektrikle şarj oluyor. Kabloyu gördüğümüzde çok hoşumuza gitti.


Dalyan daki evimizde ( inşallah) uygulayacağımız, bir barda gördüğümüz  bardak asma ünitesi.Süper, biz bayıldık.
 


Isim bulma hakikaten çok yaratıcı olmuş. Tekne. Bir de ben farklı bakış açısı yoksunu, önce okudum ilkokul çocukları gibi tek n,  haaa...


Bu da süper değilmi. Öyle geçip gidiyorduk bir baktık, çatal bıçak,kaşık. Vayyy dedik, şapka çıkardık.


Opera ymış ismi.


Paris sokaklarındaki gibi, şahane hotel ler açılmış. Binaları restore etmişler ve arka sokaklarda. Harika. Onlardan bir tanesi; Plazzo Donizetti.


Bu da girişi.


Bu resim; Ada, Yaprak ve Yeşim e atfedilmiştir.


by Asmalı Meyhane Kokosh. :-)Donizetti Hotel in arka sokaktan görünüşü. Kuleye bayıldıık..Galata kulesi yine heybetli ve sürpriz görüntüler verdi bize. Hava bulanıktı, çıkmadık. Çevresinde dolandık. Çok güzel dükkanlar açılmış biz görmeyeli.


Kuleye çıkan sokaklardan biri.

Ne güzel. İnsan kaçıncı görüşü olursa olsun etkileniyor.

Haydi kımıldayın dolaşın Istanbul u.

Sevgiler

Ukala anne Çiğdem

15 yorum:

Ballı Cimcime dedi ki...

Harika bir gezi olmuş MaşAllah Çiğdemcim. Yakaladığın hoş ayrıntılar ve uğurböcüklü pastalara da hayran kaldığımı söyleyemeden edemeyeceğim:)

Sevgiler..

Oglak Kizlari dedi ki...

Ballı Cimcimemmm,

Hoşgeldin, o pastalardan niye yemedik acaba.

Şimdi aklıma geldi iyimi??


Öperim.
Akılsız anne Çiğdem

Adsız dedi ki...

Fotograflar çok guzel eee gezmesı yasaması daha guzeldır :) keyfınız bol olsunnn

sevgiler,

Oglak Kizlari dedi ki...

Şule cim,

Sağol varol. Keyifliydi hakikaten. Yağmur a rağmen.

Gezenti anne Çiğdem

asli@b dedi ki...

Çok güzel fotolar Çiğdem'cim, gramafona üzüldüm ben de.. Peki tünelde onun karşısında sokak arasında yer alan keve'den haber var mı? Daha nice geziler diliyorum size de, biz fotolarla gezmiş kadar oluyoruz walla:)

sarımutfak-hande dedi ki...

ne güzel bir gezi olmuş çok iyi yapmışsınız
kucak dolusu sevgiler....

Bahar ve kızısı Yağmur dedi ki...

Bilge Zobu o...
demiştim de dün yorumu gönderememişim demek :(
Gezenti seni :D

Oglak Kizlari dedi ki...

Aslı m,

O cafe ler duruyor. Isim değiştiren değiştirene ama yerinde duruyor. Bir de sokaktaki masaları kaldırmışlar o bence kötü olmuş. Yaz mevsiminde daha da çok hissedilir eksikliği.

Siz de gelin gezelim.

Ada kıza ve Murat a selam.

Gezenti anne Çiğdem

Oglak Kizlari dedi ki...

Hande,

Teşekkür ederiz.
Öneriler bekleriz.

Öneriye açık anne Çiğdem

Oglak Kizlari dedi ki...

Bahar ım, evvet ya Bilge Zobu. Bir de kızımı vardı onun şarkı söyleyen???

Unutkan anne Çiğdem

LEYLA'nın KAHVE DÜKKANI dedi ki...

ben onların hepppsini yerim :) fotoğraflar bir harika. ahh İstanbula aşığım...


Kahve Dükkanı'ndan sevgiler Çiğdemmm...

Oglak Kizlari dedi ki...

Bizde Akçabat a, Dalyan a, Trabzon a ve Bursa ya . Değişelimmi??

Maalesef İstanbul daolan anne Çiğdem

mine dedi ki...

a süper olmuş beyoğlu keyfi kara koca yalnız Ada Kız hemen satmış sizi arada olacak o kadar değil mi hem bu arada belki de sigarayı bıraktırıp güzel bir iş de yapar : )
sahi ne kadar uzun zaman oldu Beyoğlu'na gitmeyeli : )
bu arada ben de bi heves uğurböceklerine bakıp ay ne kadar güzel derken twity ne çok güldüm : )

mine dedi ki...

a süper olmuş beyoğlu keyfi kara koca yalnız Ada Kız hemen satmış sizi arada olacak o kadar değil mi hem bu arada belki de sigarayı bıraktırıp güzel bir iş de yapar : )
sahi ne kadar uzun zaman oldu Beyoğlu'na gitmeyeli : )
bu arada ben de bi heves uğurböceklerine bakıp ay ne kadar güzel derken twity ne çok güldüm : )

Oglak Kizlari dedi ki...

Mine,

Ya bizim onlardan yemememize ne dersin??

Silly anne Çiğdem